Wiemy jak dużą rolę w biznesie odgrywa prawo nieuczciwej konkurencji. Konkurencja jest podstawowym czynnikiem stymulującym rozwój biznesu. Jednakże, czasami może ona prowadzić do powstawania na jej tle do nadużyć w postaci pasożytnictwa, kopiowania produktów, wprowadzania klientów w błąd, naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa, kradzieży know-how, nieuczciwej reklamy, wrogiego przejęcia pracowników oraz innych.
Powszechnie obowiązujące prawo jasno i precyzyjne określa granice działań podejmowanych przez konkurencyjne firmy, a w przypadku ich naruszenia gwarantuje możliwość podjęcia obrony naruszonych praw i interesów. Prawo konkurencji umożliwia także podejmowanie działań mających na celu zapobiegnięcie naruszeniom i nadużyciom naruszającym interesy przedsiębiorców, w szczególności w następujących przypadkach:
- wprowadzającego w błąd oznaczenia przedsiębiorcy;
- wprowadzającego w błąd oznaczenia towarów lub usług;
- naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa;
- nakłaniania do rozwiązania lub niewykonania umowy;
- naśladownictwa produktów;
- pomawiania lub nieuczciwego zachwalania;
- utrudniania dostępu do rynku;
- nieuczciwej i zakazanej reklamy.
Przedsiębiorcy, którego interes został naruszony przysługuje szereg roszczeń w stosunku do podmiotu naruszającego, w tym przede wszystkim roszczeń o zaniechanie niedozwolonych działań, usunięcia ich skutków, odszkodowania czy też wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści.
Posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu sporów o zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji zarówno na etapie przedsądowym jak i sądowym. Reprezentowaliśmy naszych Klientów w postępowaniach sądowych, których przedmiotem objęte były działania nieuczciwej konkurencji w zakresie pasożytnictwa, kopiowania produktów, wprowadzania klientów w błąd, naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa, kradzieży know-how, nieuczciwej reklamy, wrogiego przejęcia pracowników oraz innych.
Usługi naszej kancelarii w zakresie czynów nieuczciwej konkurencji obejmują w szczególności:
- doradztwo prawne w zakresie przysługujących przedsiębiorcy roszczeń cywilnoprawnych oraz karnoprawnych w przypadkach dopuszczania się czynów nieuczciwej konkurencji;
- przygotowanie oraz opiniowanie projektów umów i wszelkich dokumentów w kontekście przepisów ochronie konkurencji;
- zastępowanie klientów w sporach sądowych powstałych na tle czynów nieuczciwej konkurencji;
- zapobieganie czynom nieuczciwej konkurencji na etapie planowania działań i strategii rynkowych;
- ocena działalności przedsiębiorstw konkurencyjnych pod kątem naruszania reguł uczciwej konkurencji.